Какво (не) знаем за бирата?

21651
Какво (не) знаем за бирата?
Снимка: carolineandrade / Pixabay

1. Калоричното съдържание на бирата е по-ниско от калоричното съдържание на млякото и плодовите сокове (100 грама нискоалкохолна бира съдържа 42 килокалории).

2. Умерената и в границите на разума консумация на бира намалява риска от диабет и някои видове рак.

Кое е по-полезно или по-вредно: бирата или виното?

По принцип спорът между любителите на бирата и почитателите на виното е много стар. И двете напитки съществуват от векове; и двете се с...

3. Засега най-силната бира е шотландска – 67.5 алкохолни градуса.

4. „Чича“ представлява перуанска бира от ферментирани растения. Тесто от царевично брашно се дъвче старателно, овлажнява се със слюнка и след това се прибавя към бирената смес. Това традиционно се поверява само на жени. В някои страни на Латинска Америка оригиналната „чича“ вече е забранена поради високата опасност от заразяване.

5. През Средновековието жителите на Чехия определяли качеството на бирата по плътността на пяната – тя трябвало да задържи монета върху себе си за определено време.

6. Отделни историци издигат хипотеза, че първоначално зърнените култури са се отглеждали само за варене на бира, а не за приготвяне на хляб.

7. От 1974 г. в австралийския град Дарвин се провеждат състезания с лодки от бирени кутии. Някога в такива състезания участвали както огромни платноходи (с дължина около 65 метра), също и много малки лодки.

Плюсове и минуси на БИРАТА

Бирата е една от най-консумираните напитки на планетата. Приема се за слабо алкохолно питие, което замества силните концентрати, особен...

8. На британския студент Джак Кърби потрябвали 4000 кенове за бира, за да покрие целия си форд-мустанг с мозайка от тези метални кутии.

9. Година и половина и 300 000 картонени подложки за чаши и бутилки бира се оказали необходими на Свен Гобел да построи истинска къща с пет стаи (в интерес на истината – без покрив). Инспектори от книгата за рекорди „Гинес“ обаче поискали доказателство, че не е използвано лепило. Свен доказал това веднага: дръпнал едно от картончетата и къщата се срутила. Рекордът бил зачетен!

10. Най-голямата халба за бира има следните размери: височина - 2 метра, тегло - повече от 400 кг, обем - 1627 литра. Този гигант е главната украса на един пъб в Ирландия.

11. През 1877 г. в Лондон са регистрирани най-големите вреди, предизвикани от бирена вълна. Поради експлозията на няколко бъчви бира тя се изляла на улицата, което причинило смъртта на 9 души.

12. През 1937 г. бутилка бира Lowebrau била продадена на търг с крайна цена 16 000 долара.

Ето как влияе БИРАТА на паметта

Хмелът, от който се вари бирата, е полезен за мозъка, защото може да подобри концентрацията и да ускори мисловния процес. Японски учен...

13. През 1977 г. най-бързият пияч на бира в света - Стивън Петросин, успял за 1.3 секунди да изпие 1 литър бира. Между другото, този рекорд остава ненадминат и до днес.

14. Австралиецът Райнхард Ууртс успял да пренесе едновременно 20 еднолитрови халби бира на цели 40 метра. Теглото на една такава чаша, пълна с напитка, е приблизително 2.5 килограма.

15. Най-дългият трудов стаж на бирен барман е 77 години. Този рекорд е поставен от италианеца Анжело Камарата, който първо помагал на баща си в работата му, после сам работил в бара и продължил със синовете си. За съжаление през 2009 г. барът бил продаден.

Бирата, както всяка друга алкохолна напитка, при прекалена употреба вреди на човешкия организъм. Умереността и разумността са основните критерии, които позволяват на човека да я направи „приятел“, а не свой „враг“!

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 12 май /валутен калкулатор/

Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 12 май /валутен калкулатор/

5 характеристики на външния вид, които правят жената аристократка

6 неща, които носят само жените с високо самочувствие

Коя река е най-големият приток на Дунав?

Кои са най-добрите комплименти за мъж?

Какво се случва с тялото ни, когато прегърнем дърво?

Как да заспим ефективно, за да имаме по-дълбок сън през нощта?

Археолози в Хърватия откриха метален шлем на 2500 години в илирийска гробна могила

Навик или нещо друго: Защо някои хора все още гризат ноктите си?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com